TRİBÜN KOLTUKLARI

TRİBÜN KOLTUKLARI

Stadyum Koltuğu | Tribün Koltuğu

Bir spor sahasında, oyun alanının dışında bulunan, müsabakayı izleyenlerin oturduğu bölüme tribün denir. Bu izleme alanları yüzlerce hatta binlerce tribün koltuğundan oluşmaktadır. Spor salonu koltuğu ve stadyum koltuğu olarak da adlandırılan bu oturma grupları, kullanış şekli, yapım malzemesi ve branşlara göre farklı kategorilerde imal edilmektedirler. Tribün koltukları yapımında, hammaddeler farklılık gösterebilir. Pvc, plastik, polipropilen malzemelerden, bu ürünler üretilmektedir. Açık alanlarda, hava koşullarına maruz kalan yerlerde güneş ışınlarına maruz kalıp renklerin solmamasına yönelik, UV ışınlarına dayanıklı stadyum koltukları da yapılmaktadır.
Koltuklar, gerek kulüp renkleri baz alınarak, gerekse coşku andırması açısından çoğunlukla canlı renklerde imal edilmektedir. Tribün koltuğu üreticileri, üretim yaparken, bu spor ekipmanının nerede kullanılacağını düşünerek çalışma yapar. Eğer bir futbol sahası için imal edilecekse, mukavemeti yüksek, sökülmeye karşı dirençli, 3 veya 4 vida bağlantılı malzeme üretir. Çünkü futbol maçlarında şiddet olayları, koltukların yerlerinden sökülmesine kadar varmaktadır.

Tribün Koltukları Montajı Ve Çeşitleri


Tribün koltuk çeşitleri, oturuş şekillerine göre değişmektedir. Protokoller için düzenlenen yerlerde, çok modern, az kapasiteli salon ve statlarda, açılır kapanır (katlanır), arkalıklı, yaylı oturum modelleri kullanılmaktadır. Bunlar, rahatlık sağlarken seyir zevkini artırır. Daha da konfor istenirse bu modellere kolçak ve kol eklemesi de yapılır. Günümüzde en çok tercih edilen çeşitler ise sabit arkalıksız veya arkalıklı modellerdir. Fiyat olarak arkalıksız koltuklar daha uygundur. Özellikle spor salonları ve portatif tribünlerde çok sık uygulanır.
Montaj ise beton, ahşap ya da çelik sistem üzerine, direkt olarak cıvata bağlantısı ya da delinmiş deliklerin içine dübellere vida yerleştirilerek yapılmaktadır. Ortalama arkalıklı modelin ebatları 43 cm derinlik, 43 cm genişlik ve 32 cm boy şeklindedir. Her saha ve spor ekipmanında olduğu gibi bu malzemenin de bazı yan ürünleri mevcuttur. Bunlardan en çok göze çarpanı korkuluklardır. Basamak mesafesi yüksek yerlerde, her koltuğun önüne demir ya da sert plastikten yapılmış korkuluk yerleştirilmektedir. Tüm bu materyallerin kullanıldığı portatif tribün ve teleskopik tribünler de günümüzde bir sektör haline gelmiş spor alanında taraftarlar için yapılan farklı ve pratik izleme alanlarıdır.

Stadyun Koltuğu Özellikleri


1) Tribün koltuğu darbeye mukavimdir. 4 Metreden beton zemine serbest atıldığı takdirde kırılmamalıdır.
2) 500 Gram ağırlığında çelik bilye 2 mt bir borunun içerisinden yatay olarak stadyum koltuğunun üzerine yuvarlandığı takdirde çatlama ve kırılma olmamalıdır.
3) Plastik tribün koltuğunun üzerine 150 kg ağırlığında bir kişi oturduğu zaman kırılmamalı ve çatlamamalıdır.
4) 30 Derecede derin dondurucuda 2 gün bekletilen stadyum koltuğu bu bekleme süresi içinde kırılmamalı ve çatlamamalıdır.
5) Ayrıca -30 derecede bekletilen koltuğa yukarıdaki testler uygulandığında sonuç olumlu olmalıdır.
Tribün koltuğu modellerimizi aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca teleskopik tribün ve portatif tribün yapımı ve kurulumu ile alakalı olarak bizden destek alabilirsiniz.
lir.