KAPALI HALI SAHA

KAPALI HALI SAHA

KAPALI SAHA ALTYAPI İŞLERİ

Kapalı halı sahanın yapılacağı alanda aplikasyon çalışması yapıldıktan sonra zemin sıfır koduna gelecek şekilde tesviye edilir.
Hafriyat çalışması yapıldıktan sonra, çevre hatılı için 30cm derinlikte kazı yapılır.
Kazıdan sonra, uzun kenarlara 70cm genişliğinde 50cm yüksekliğinde çift yüzeyli ahşap kalıp yapılır. Kalıp İçerisine Ø 12mm’lik 8 adet tevzi demirleri kullanılarak 30cm ara ile Ø8’lik etriyeler bağlanır.
Kapalı halı saha kısa kenarlarına 50cm genişliğinde 50cm yüksekliğinde çift yüzeyli ahşap kalıp bağlanır. Kalıp içerisine Ø 12’lik 6 adet tevzi demirleri kullanılarak 30cm ara ile Ø8’lik etriyeler bağlanır.
Ayrıca kapalı halı sahanın kısa kenarlarına paralel, zemin durumuda göz önünde bulundurularak sistemi depreme karşı güçlendirmek amacıyla çevre hatılın alt kodunda kalacak şekilde 30cm genişliğinde 30cm yüksekliğinde Ø 12’lik 4 adet tevzi demirleri kullanılıp 30cm ara ile Ø8’lik etriyeler bağlanarak deprem kirişleri oluşturulur.
Etriyeler bağlandıktan sonra makasların geleceği kolonlar için, hatıllara 3m ara ile metrik 18 gijonlu ve somunlu (15mm) plakalar konulup teraziye alınarak kalıp içerisinde demir donatıya sabitlenir.
Zemine gelecek suyu drene etmek ve saha dışına tahliye etmek için 6m.aralıklarla (Ø 50mm) PVC borular hatıl içerisine yerleştirilir.
Çevre kalıplarına BS 20(C 20) Hazır beton dökülerek betonarme hatıl oluşturulur.
Hatıl betonu tamamlandıktan sonra 10–15 cm yüksekliğinde 3 nolu(20mm-30mm) kırmataş makina ile serilip uygun tonajdaki silindir ile sıkıştırılır. Sıkıştırılan 3 nolu kırmataşı üzerine yüzey kotuna göre 5-10 cm yüksekliğinde 1’nolu(5mm-12mm) kırmataş serilip el ile Reglajı yapılır.

DEMİR BORU İŞLERİ


Konstrüksiyonlu Halı Saha aşağıda özetlenen taşıyıcılar ve bağlantılardan oluşur;
Flanşlar :(15mm)Sac plakalar kullanılır.
Taşıyıcılar ve Makaslar: (Ø89x3mm-76x3mm)Borular kullanılır.
Kale arkası Dikmeleri : (Ø60x3mm)Borular kullanılır.
Branda ve Tel bağlantıları : (Ø48x3mm) Borular kullanılır.
Makas arası çaprazlar : (Ø42x2mm) Borular kullanılır.
Rüzgâr bağlantıları : (42x2mm) Borular kullanılır.
Çatı âşıkları :(Ø32x2mm) Borular kullanılır.
Alt yapı tamamlandıktan sonra betona 3m ara ile ankre edilen metrik 18 gijonlu ve somunlu (15mm) plakalar üzerine 4m yüksekliğinde dikey(Ø89x3mm )borular birbirlerine paralel olarak kaynakla monte edilir.
Monte edilen kolonlar üzerine (10mm) sac plakalar kaynakla sabitlenir.
Projeye uygun olarak bükümü yapılmış (Ø 76x3mm) birbirine paralel alt ve üst borular arasına diyagonal olarak (Ø42x2mm)borular kaynatılarak makaslar oluşturulur.
Oluşturulan makaslar vinç yardımı ile kaldırılarak dikme üzerindeki (10mm) sac plakalara gönyeli bir şekilde kaynatılarak sabitlenir.
Daha sonra makaslar üzerine (Ø32x2mm) borudan imal edilen âşıkların montajı yapılır.
Kale arkalarına, birbirine paralel dikey (Ø60x3mm)borular kaynakla monte edilir.
Ana iskelet oluşturulduktan sonra rüzgâr bağlantıları ve çaprazlar(Ø42x2mm)borular kullanılarak makas aralarına projeye uygun şekilde kaynakla monte edilir.
Son olarak branda ve tel Bağlantı boruları (Ø48x3mm)boru kullanılarak kaynakla monte edilir.
Konstrüksiyona istenilen yerde(Ø 48x3mm)borudan bir adet menteşeli kapı yapılır.
Ayrıca sahaya kale direkleri (Ø 89x3mm) boru kullanılarak istenilen ölçüde yapılır.
Tüm Demir imalatı Pas önleyici koruyucu son kat parlak boyanın özelliklerini birleştirerek sunan, sentetik reçineli özel metal antipas boya ile(Açık Gri) renkte boyanır.

KONSTRÜKSİYON KAPATMA İŞLERİ


Konstrüksiyonu tamamlanan sahanın üzeri özel imal edilmiş branda kaplanır.
Branda Teknik Özellikleri :
Kumaş tipi : 1100 Dtex,
İplik : Polyester-yüksek mukavemetli teknik endüstriyel iplik,
Ağırlık : 665 gr/m2,
Isıya mukavemeti : ( -30 °C ) ile ( +70 °C) arası Güneşin UV ışınlarına karşı dayanıklı, laklı ürün kullanılır.

TEL ÇİT ve FİLE İŞLERİ


Kapalı halı saha etrafı içten 4 mt yüksekliğinde 50x50mm göz Aralığında, 3,6 mm et kalınlığında, daldırma galvanizli PVC kaplı helezon tel örgü ile kaplanır.
Tel örgü gerdirilip bağlantıları yapıldıktan sonra, saha uzun kenarına 4, kale arkalarına 5 sıra gelecek şekilde 5 mm çelik halat gerdirilir, daha sonra gerdirilen çelik halatlar klemenslerle sabitlenir.
Kale arkaları 120x120mm göz aralığında 120 numara , saha üzeri ise 66 numara % 100 polyamid iplikten yapılmış ağ ile kaplanır.
Kaleler, 120x120mm göz aralığında 4 mm % 100 polyamid iplikten yapılmış file ile kaplanır.

AYDINLATMA ve ELEKTRİK İŞLERİ


Makas aralarına uygun aralıklarla merdivenli olarak imal edilen özel platform üzerine 16-20 adet.(Saha ebatlarına göre değişkenlik gösterir) 400W Metal Halide ampullü projektörler karşılıklı olarak monte edilir.
Elektrik bağlantıları TSE belgeli kauçuk izoleli 4×4 NYY’ Kablo ile yapılır.
Panoya kadar Elektrik Tesisatı döşenip Projektörler çalışır vaziyette teslim edilir.

SUNİ ÇİM HALI


Reglajı yapılmış bir numaralı mıcır üzerine Geotekstil Kırçıllı keçe (150gr/m2) ıslatılarak serilir.
Serilen keçe üzerine Kum ve Granül Dolgulu( 11000 Dtex, 7 Yıl Garantili, 55 MM) Suni Çim Halı serilir. (Teknik Özellikler Halı Çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir)
Serilen Reform Sports Suni Çim Halının, ek yerleri 20 cm, Çizgi araları,30cm genişliğinde helmetin bezi yardımı ile yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılır.
Saha çizgileri, kesilerek ölçülere uygun olarak yerleştirilir. (Korner ve Taç çizgileriyle tel örgü arasında kalan alan isteğe bağlı olarak kiremit renk dokunabilir)
Helmetin bezinde kullanılan Yapıştırıcı, poliüretan bazlı çift kompenantlıdır.
Çim Halı içine 20-30Kg/m2 (Kullanılan Halı çeşidine göre değişkenlik gösterir)gelecek şekilde elenmiş, yıkanmış, fırınlanmış özel silis kum dökülür.
Yedirilen Kum üzerine 6–9 kg/m2. (Kullanılan Halı çeşidine göre değişkenlik gösterir)Siyah S.B.R Granül serilir
Serilen kum ve granül malzemesi fırçalanır ve saha oyun oynamaya hazır hale getirilerek teslim edilir.